15 May 2015

BLIC: Tesla i Gernsbek: Saradnja dva velika stvaraoca i vizionara

Nova izložba Muzeja Nikole Tesle, koja je pripremljena kao premijera povodom 12. "Noći muzeja", obuhvata veliki broj do sada nepoznatih fotografija, naslovnih strana naučno-popularnih časopisa, izuzetno zanimljivih članaka, intervjua i drugih dokumenata koji svedoče o plodnoj saradnji Nikole Tesle i Hjuga Gernsbeka.

Izložba pod nazivom "Nikola Tesla i Hjugo Gernsbek: Sradanja dva velika stvaraoca i vizionara", autora Vladimira Jelenkovića i Zorana Jovanovića Jusa, svečano će biti otvorena u petak, 15. maja, u 18 sati u Muzeju Nikole Tesle. Izložba će biti otvorena i u "Noći muzeja", manifestaciji koja će biti održana 16. maja od 17 do jedan sat iza ponoći.

Čuvena ilustracija iz Gernsbekovog časopisa sa konačnim izgledom Teslinog tornja na Long Ajlendu

Bez saradnje Nikole Tesle i Hjuga Gernsbeka nikada ne bismo saznali kako je došlo do velikog trenutka otkrića obrtnog magnetnog polja, kako je veliki naučnik došao na ideju da načini originalni model svog indukcionog motora kao svojevrsnu metaforu čuvene legende o Kolumbovom jajetu, ili kako bi izgledao Teslin toranj na Long Ajlendu da je ikada bio završen.

Nikola Tesla (1856-1943), genijalni srpsko-američki naučnik, inženjer i pronalazač, svojim empirijskim istraživanjima stvarao je nauku.

- Rezultati tih naučnih i eksperimentalnih istraživanja i njegovi patenti, njih oko tri stotine, predstavljaju tehnologiju, primenjena rešenja koja čine osnovu druge industrijske revolucije i suštinu novih prodora u mnogim oblastima elektrotehnike i mašinstva koji su i bukvalno promenili naučno-tehnološku sliku 20. veka. U svemu tome, Teslin vizionarski duh je ona najvažnija osobina zbog koje je njegovo delo i danas toliko aktuelno. Njegove vizije i kreativnost utrli su put našoj novomilenijumskoj svakodnevici, koju suštinski obeležavaju daljinsko upravljanje i sve raznovrsniji svet bežičnih komunikacija - navode iz Muzeja Nikole Tesle.

Tokom najvećeg dela svog izuzetno dugog i plodnog naučnog i pronalazačkog rada, Tesla je najčešće radio u potpunoj usamljenosti, eksperimentišući u svojim brojnim laboratorijama, razvijajući sopstvene teorije, otkrivajući do tada nepoznate fizičke fenomene i kreirajući rešenja koja svet vrlo često nije mogao ni da razume.

Teslina fotografija sa dodatim ilustracijama njegovih najpoznatijih izuma

Zato je postojao veoma mali broj onih koji su bili svesni originalnosti i suštine njegovih genijalnih rešenja, ostvarenih daleko ispred vremena u kome je živeo i stvarao.

- Jedan od retkih Teslinih savremenika, koji je razumeo velikog pronalazača i bio bukvalno očaran njime, a njegove ideje i ukupan doprinos smatrao spasonosnim za čitavo čovečanstvo, bio je Hjugo Gernsbek (1884-1967). I sam pronalazač, pionir radio amaterizma u SAD, čuveni izdavač brojnih naučno-popularnih časopisa, „otac naučne fantastike“, maštoviti stvaralac vizionarskog duha, bio je neko ko je kao i Tesla označavan kao „čovek koji je izmislio budućnost“ - dodaju iz muzeja.

Zahvaljujući međusobnom poverenju i uvažavanju, između 1915. i 1919. godine, odvija se plodna saradnja ova dva izuzetna čoveka.

U tom periodu nastaće veliki broj značajnih članaka o Teslinim najznačajnijim izumiteljskim ostvarenjima.

Teslin razarač na naslovnoj strani Gernsbekovog časopisa iz 1916. godine

Vrhunac ove saradnje biće objavljivanje dela koje predstavlja najpouzdanije svedočanstvo o brojnim, važnim i vrlo često sudbonosnim detaljima iz života i stvaralaštva jednog od najvećih pronalazačkih i naučnih umova u čitavoj istoriji čovečanstva.

Ovo delo kasnije će biti prevedeno na različite svetske jezike, publikovano i citirano više nego bilo koje drugo delo o Nikoli Tesli, a ispisao ga je on sam i dao mu neobičan ali u isto vreme i tako jednostavan naziv – Moji izumi.

Ova čuvena Teslina autobiografija objavljena je u šest nastavaka tokom 1919. godine, u poznatom i za ono vreme izuzetno tiražnom časopisu "Elektrikal eksperimenter", čiji je osnivač i glavni urednik bio Hjugo Gernsbek.

Gersnbek je dao ogroman doprinos promovisanju Nikole Tesle i kao posebne ličnosti i kao genijalnog stvaraoca i vizionara.

Zahvaljujući Gernsbekovoj izuzetnoj kreativnosti i maštovitosti, a posebno velikoj upornosti da pridobije Teslu kao autora, čovečanstvo je dobilo uvid u mnoge aspekte Teslinog života i stvaralaštva koji bi zauvek ostali nepoznati.

Da nije bilo Tesline autobiografije i mnoštva članaka posvećenih njegovim najznačajnijim izumima, ne bismo znali gotovo ništa ni o Teslinom detinjstvu, o njegovim mladalačkim nestašlucima, školovanju, evropskim danima i prvim zaposlenjima.

No comments:

Post a Comment