12 February 2015

POLITIKA: Vlasta Velisavljević svedok premijere Diznijevog crtaća u Beogradu

Posle oglasa i teksta objavljenog u našem listu, Marku Jeličiću koji piše knjigu o čuvenom animatoru i reditelju, javilo se dvadesetak osoba koje su pre 77 godina gledali prvi dugometražni animirani film

Od kada je na stranicama našeg lista, prošlog četvrtka, objavljen tekst o Marku Jeličiću (30), koji priprema knjigu o Voltu Dizniju, ovom Beograđaninu javilo se dvadesetak osoba koji su pre 77 godina, uglavnom kao deca, gledali crtać – „Snežana i sedam patuljaka”.

Jeličić je najpre oglasom u našem listu pozvao „svedoke”, koji su 1938. godine u nekom od tadašnjih brojnih bioskopa u Beogradu gledali „filmsko čudo”, da mu se jave radi istraživanja koje radi. Za potrebe pisanja knjige o čuvenom animatoru i filmskom autoru Voltu Dizniju, Jeličić je krenuo u potragu za savremenicima prvog dugometražnog animiranog filma u boji, koji je posle devet meseci od svetske premijere u Los Anđelesu stigao u srpske bioskope. Za tadašnje uslove, to je bilo vrlo brzo.

Zanimljivo je da je u publici tada, kao 12-godišnji dečak, bio sadašnji doajen srpske glume Vlasta Velisavljević. On se živo seća projekcije i jedan je od prvih koji su se javili Marku Jeličiću. Kako kaže mladi istraživač, krajem meseca će se susresti sa legendom našeg glumišta, pa će njegovo sećanje i impresije o filmu biti deo studije koju Jeličić planira da završi do sledeće godine, kada se navršava pola veka od smrti Volta Diznija.

– Svedočenja osoba koje su mi se javili veoma su živa. Pojedini su rekli da imaju dokumenta o projekcijama koja mogu da budu zanimljiva. U vreme kada je film „Snežana i sedam patuljaka” prikazivan imali su od četiri do 12 godina. Zanimljivo je da se sećaju impresija koje je film ostavio na njih – pojašnjava Marko i dodaje da su to sada penzioneri: istoričari, umetnici, publicisti, ekonomisti, inženjeri.

Otkrio nam je da je jedna sugrađanka, koja je u karijeri bila uspešan ekonomista, imala tada šest godina.

– Rekla je da su je roditelji odveli na projekciju filma i da je to prva stvar koje se seća. Pogledala je film više puta, tokom oktobra 1938. godine. Prenela je da su i odrasli bili opčinjeni filmom – ispričao nam je naš sagovornik.


Traži se srpski plakat „Snežane i sedam patuljaka”: američka verzija plakata filma (Foto „Volt Dizni”)

Inače, filmu „Snežana i sedam patuljaka” mesto u istoriji kinematografije potvrđeno je i 1989. godine, kada je svrstan u Nacionalni filmski registar SAD, kao delo od kulturnog, istorijskog i estetskog značaja.

Mladi istraživač iz Beograda već duže vreme istražuje arhive i dokumentacije institucija u Srbiji i Sjedinjenim Američkim Državama, kako bi odgovorio na zacrtani cilj – da napiše knjigu o tvorcu ne samo ovog već i drugih crtanih filmova i junaka koji su obeležili detinjstva dece 20. veka – Volta Diznija.

„Politika” je za ovo podneblje imala važnu ulogu, jer je preko njenih stranica ovdašnja publika upoznala Mikija Mausa, Šilju, Paju Patka. Jedno od mogućih „otkrića” Marka Jeličića mogao bi da bude i telegram koji je, navodno, Dizni lično uputio redakciji našeg lista kada se našla na udaru državnog cenzora u jesen 1937. godine. jer je u stripu „Miki Maus i njegov dvojnik” objavljivanom u „Politici” učitao sličnosti sa dešavanjima na dvoru Karađorđevića.

No comments:

Post a Comment